UCZACIA I EMOCJE,  UCZUCIA I EMOCJE

ULGA TO BARDZO PRZYJEMNE UCZUCIE

KIEDY MÓWIMY O POCZUCIU ULGI?

Najczęściej opisujemy ją w dwóch formach doświadczeń. Pierwszym jest czysto cielesna ulga. Polega ona na pozbyciu się napięcia, które zgromadziło się w naszym organizmie. Może to być kichanie, bekanie, wyproznianie czy orgazm.

Drugim jest ulga odczuwana, gdy o mały włos zdarzyło się coś złego. Badz kiedy uniknelismy w ostatniej chwili czegoś nieprzyjemnego. Jak to mówią ,aż kamień spadł nam z serca’.

 

ULGA- BARDZO ZNANA SYTUACJA I DOBRY PRZYKŁAD KIEDY JĄ ODCZUWAMY

Najlepszym przykladem będzie zgubienie i za chwilę znalezienie kluczy. Ten wpierw strach, że niedostaniemy się do mieszkania. A potem znalezienie ich gdzieś w np.wewnętrznej kieszeni…. Większość ludzi to zna… Przypomnijcie sobie jaka wtedy jest ulga. Jak miłe uczucie to jest.

Też dobry przykład ulgi to jest oczekiwanie np. miesiąc na wyniki od lekarza. Kiedy to podejzewaja u nas nowotwór. To rosnące napięcie i strach przez czas czekania. To co wyrabia z naszym ciałem i umysłem, a potem okazuje się, że wszystko jest w porządku. Jaka wtedy jest ogromna ulga. To uczucie jak to miesięczne napięcie gwałtownie z nas spada. Czasem powodojac płacz ze szczęścia.Często drżenie ciała.

Ten drugi rodzaj ulgi jest nazywany przez psychologów ,EMOCJAMI OSADZONYMI W OCZEKIWANIACH’. Ich istnienie wynika z naszej zdolności do wykorzystania wyobraźni. A mamy dzięki niej możliwość przemieszczania się w czasie. Tzn. możemy sobie wyobrażać co będzie za tam jakiś czas. W sytuacjach typu wyżej wymieniona- czyli oczekiwanie na wynik badań. Powoduje to przenoszenie się w przyszłość naszą przeważnie w czarny świat. Dramatyczny scenariusz piszemy w głowie, który potęguje cały strach i napięcie w trakcie czekania na wynik.

ŁZY DLA DUSZY TYM CZYM BALSAM DLA CIAŁA

Znana forma pozbywania się napięcia z organizmu, jak i reakcją ulgi jest płacz. Często uważany za słabość. Lecz to ma związku ze słabością. To poprostu emocje, które się uzewnetrzniaja. Są łzy z bólu i cierpienia. A są łzy ze szczęścia (wyżej dałam ich przykład). Nawet płacz powstający z cierpienia potrafi być wielką ulga dla nas.

Ulga potrafi mieć wiele postaci. A sam płacz nie jest wyplukanien emocji z organizmu. Jest on ujawnieniem naszych uczuć.

 

JAK U MNIE WYGLĄDA ULGA?

Szczerze tak jak opisałam wyżej. Bardzo często emocje wyrażam płaczem. Lecz po cichu. Tak, że nikt o nich nie wie. Nawet jak cierpię i zaczynam płakać (to silniejsze odemnie) to wtedy odczuwam sporą ulgę. I nie raz płakałam ze szczęścia. Często zdarza mi się , Że kamień spadł mi z serca’. Często przez ulgę czuję kołatanie serca i drze. W mojej sytuacji życiowej bardzo często ta emocja- czyli ulga ma miejsce.

 

ZAPRASZAM NA PODOBNE ARTYKUŁY:

Uczucie FAGO

GNIEW bardzo dobre uczucie

Strach przd SAMOTNOŚCIĄ

URAZA skrywana

 

ZAPRASZAM NA INNE MOJE BLOGI:

Po prostu Ewa M

Wedkarstwo z pasja

 

Zdj. tytułowe – rysunek wykonany przez BEATA JASIŃSKA

Podziękowania dla Beaty za wspieranie mojej akcji. Oraz możliwość korzystania z jej pięknych rysunków:-)))

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: