UCZACIA I EMOCJE,  UCZUCIA I EMOCJE

ODWAGA CZYM NAPRAWDE JEST

WALECZNE SERCE, W KTÓRYM DRZEMIE NAJWIĘKSZA SIŁA

Odwaga czyli tzw. , męstwo’ kiedyś głównie przypisywano mężczyzna. Odwaga było iść na wojne itd. Często to uczucie przypisywano arystokrata. Do dziś jest to emocja, której najczęściej stawiane są pomniki.

Słowo courage (odwaga) weszło do języka angielskiego za pośrednictwem starofrancuskiego corage. Od łacińskiego cor. I pierwotnie odnosiło się do samego serca, które niegdyś uważano za siedlisko wszystkich uczuć. Jak i źródło najskrytszych pragnień i zamiarów. Średniowieczne serce nie przypominało mięśnia sercowego. Narządu, który dziś znamy i wiemy, że służy do pompowania krwi w naszym ciele. W tamtych czasach uchodziło za komorę, w której podgrzaniu ulegały płyny witalne. W tamtym okresie odwaga była też przypisywana osobą z bujnymi i kreconymi włosami.

ODWAGA NIE SPROWADZAŁA SIĘ WYŁĄCZNIE DO WEWNĘTRZNEGO OGNIA

Można było również rozwijać ją przez kształtowanie własnego życia. Zgodnie z czterema kardynalnymi cnotami: roztropnościa, sprawiedliwościa,umiarem i hartem ducha. Wraz z przyjęciem przez Europę chrześcijaństwa pojawiły się nowe pojęcia. Takie jak wybaczanie i pokora. Natomiast hart ducha opisywał niezlomnosc, zdolność do ponoszenia odpowiedzialnosci za własne czyny. I to co dziś nazywamy , działaniem zgodnym z wewnętrznymi zasadami’ .I tu uważam, że właśnie w tamtych czasach gdzie te emocje były głównie przypisywane odwadze- jak najbardziej do niej pasowało. I ją odzwierciedlalo.

Ogólnie odwaga nie jest tylko zdolnością ,niewruszonego trwania w obliczu niebezpieczeństwa’. I też nie jest tylko brakiem strachu, ale jest również: cierpliwością spokojnego wytrzymania bólu, ,siła nadziei’ i ,majestatu’. Jest traktowaniem wszystkich naszych starań ze szczerością i powagą.

ODWAGA OBECNYCH CZASÓW

Moim zdaniem dziś pojęcie odwagi mija się z jej sensem. I to całkowicie. Zwłaszcza u młodych ludzi. Pobicie kolegi z młodszej klasy w szkole jest nazywane mianem odwagi. Pobicie kogoś bejsbolem za kolor skóry jest także uznawane za patriotyzm oraz odwagę. Polezienie w góry w zimie. Zdobywania szczytu. Często kończąca się śmiercią wyprawą też uważane jest za hart ducha. Tylko, że mija się to z jaką kolwiek odwagą. Jest to poprostu tylko i wyłącznie zło i głupota. Bezsensowny szpan. Bez logicznego sensu.

Bo co to za odwaga kogoś napaść za bzdurę? Czy polezc w góry na własne życzenie? Zadając sobie sprawę z niebezpieczenstwa? Bo będą o mnie mówić? Bo stanę się bohaterem? Odwagą by było przeciwstawić się pokusie bycia wielkim i znanym zdobywcą szczytów. I uznać za właściwe, że ważniejsza jest rodzina itp. I dla nich nie ryzykować. Bądź powiedzieć kolegą ja nic do niego nie mam. Nie będę go bił za to, że jest biedny czy ma inny kolor skóry. Postawić się tym osobą. A taka odmowa jest bohaterstwem gdyż grozi wykluczeniem z danej grupy. Więc trzeba wiele siły i hartu ducha by tak postąpić. Rezygnacja z tak niebezpiecznych pragnień i wymagań otoczenia. Rezygnacja z bycia ,kimś’ to jest właśnie prawdziwa odwaga. I brak szpanu i bycie sobą, a nie robienie czegoś tylko po to by zaszpanowac i potem nazywać to odwagą.

Bo niestety, ale pojęcie uczucia odwagi jest bardzo mylone z zwykłą głupotą. Dziś na świecie mało jest odważnych. Świąt opanowała pazerność i chęć bycia znanym. Co stlumilo prawdziwy hart ducha.

ODWAGA W POLSCE

W ostatnim czasie tu w Polsce moim zdaniem odważnym czynem było jak matki z dziećmi niepelnosprawnymi pojechały walczyć do sejmu o swoją godność i pieniądze. Bo chciały polepszyć byt swoim chorym dziecia. Czort czy było to ponizajace i prawdopodobnie miało nic nie dac. Lecz pomimo prawdopobnej przegranej i tak walczyły. Bo chciały pokazać, że są i nie będą cicho siedzieć i przytakiwac. Odwaga jest robienie co roku akcji WOSP. Gdyż groźby kierowane w kierunku fundacji. Jak i bezpośrednio do Jurka są poważne. Lecz odważnie co roku stają przed zagrożeniem by zebrać pieniądze dla szpitali. Reszta innych czynów w obecnej Polsce to poprostu zło i rzadza władzy i pieniędzy. A bohaterstwa w tym kraju prawie w ogóle już nie ma. Takie jest moje zdanie na temat tej emocji jak odwaga, a naszego kraju. O świecie ogólnie bym też wiele napisała. Lecz zostanę przy naszej ojczyźnie.

ZAPRASZAM NA ARTYKUŁY PODOBNE:

Zawiść

Strach

Pewność siebie

Gniew

I wiele innych bo to tylko proponowane.

ZAPRASZAM NA INNE BLOGI:

Po prostu Ewa M

Wędkarstwo z pasją

 

Zdjęcie tytułowe z internetu.

 

Jestem 100% realistka. Nie uznaje nadziei itp. zludnych uczuc. Uważam, że trzeba zdawac sobie sprawe z tego w jakiej sytuacji jest nasze życie i nie wmawiac sobie na siłę, że bedzie lepiej. Gdyz konsekwencja tego jest rozczarowanie i ból. Ja żyje tu i teraz bo jutro może nie nadejść. Łapie najmilsze chwile każdego dnia. Choć tak mało ich jest, ale jednak są i cieszą. To wszystko powoduje, że jestem silna i daję rade. Bo grunt to nie bujać w obłokach. Ogólnie pomimo wielu chorób m. in silnej epilepsji i tego, że prawie w ogóle nie widzę (mam znaczne nie dowidzanie) to tworzę, pisze blogi, prowadzę dość spory fanpage, pracuję w programach partnerskich oraz zajmuje się sprzedażą online (mam taki mały sklepik). Też poswiecam sie dużo pomocy innym. Moje zainteresowania/ pasje to: boks, taniec, śpiew, tatuaże, muzyka rock i heavy metal. Poki wzrok pozwala uwielbiam czytać książki zwłaszcza S. Kinga. I przedwszystkim kocham zwierzęta:-) Mam pieska, 4 króliki i myszki. Od 6 rano do 23 pracuję. Nigdy nie mam czasu na nic. I co mogę powiedzieć jeszcze? Na swój sposób jestem szczęśliwa. Mieszkam z osobami, które kocham. Nawet mam przybranego syna. Czego w życiu można więcej chcieć? Mam wszystko to co najważniejsze prócz zdrowia, ale z tym się już dawno pogodzilam, że lepiej nie będzie i po prostu żyje z tym:-) Jestem osobą bardzo często też nie lubiana za swoją szczerość i specyficzne podejście do ludzi i świata. Lecz jak to mawiał mój ojczym: A co ja zupa pomidorowa żeby mnie lubić? No właśnie nie jestem zupa i zwisa mi i powiewa czy mnie ktoś lubi. Myślę, że opis ten jest na tyle wyczerpujacy, że więcej informacji o mnie już nie trzeba:-)

%d bloggers like this: