PRZEMYŚLENIA PSYCHOLOGICZNE

OSOBOWOSC LUDZKA

KIEDY ZACZYNAMY NIĄ SIĘ INTERESOWAĆ?

Nasza ciekawość na temat ,osobowosc’ wzrasta gdy na naszej drodze pojawia się osoba, która zachowuje się inaczej. Niż większość ludzi. Gdy mamy przed sobą dwie osoby i widzimy ogromna różnicę w ich zachowaniu. Jedne zachowanie osoby-całkiem inne niż tej drugiej.

Np. Piotrek i Łukasz zostają zwolnieni z pracy. Piotrek zachowuje spokój. Stwierdza będzie dobrze. Coś się wykombinuje. Zaś Łukasz przechodzi załamanie. Jest zlekniony cała sytuacją. Nie wie co dalej. Życie mu się wręcz zawaliło.

Tu obserwujemy dwie bardzo sprzeczne zachowanie co do tej samej sytuacji. Żeby to zrozumieć trzeba zagłębić się w osobowość.

KAŻDY MA OSOBOWOSC

Po za stwierdzeniem, że osobowosc jest związana z indywidualnymi różnicami między ludźmi- bardzo trudno jest dac bardziej precyzyjną jej definicję. Psychologowie z różnych dziedzin potwierdzają te trudności. Osobowosc jest postrzegana jako stałe, spójne i wewnętrzne aspekty- funkcjonowania danej osoby.

Tu powstaje problem ludzi, którzy nie mają nic wspólnego z psychologia. I osobowość postrzegają jako np. iż ktoś ma osobowsc bo jest silny psychicznie. Więc ma ,silna osobowość’ bądź ktoś nieatrakcyjny w zachowaniu nazywaja ,brak osobowości’. Ogólnie ludzie uważają, że osobowosc ma ten kto posiada jakieś kontkretne, bardzo atrakcyjne cechy charakteru.

W rzeczywistości każdy człowiek ma osobowosc. Nawet największy tzw. nudziarz czy ciamajda.

PODEJŚCIE DO ,OSOBOWOSC’ OPARTE NA POJĘCIU CECHY

 

Praktycznie większość ludzi jest teoretykami. Opisując kogokolwiek kogo lubimy możemy używać określeń:przyjacielski ,otwarty,inteligentny czy bystry. Ci których natomiast nie lubimy i uważamy za złych np. lobuzow będą określani jako: zimni, zamknięci, głupi i wredni. Lecz my ich tylko nazywamy, a nie staramy się dokładnie zgłębić dokładnie czemu tak uważamy. Czy aby każda z przypisanych przez nas cech faktycznie opisuje danego człowieka i jego osobowosc?

Definicja cechy to poprostu nic innego jak stwierdzenie istniejącej konsekwencji w zachowaniu danej osoby. Jaką dostrzegamy i oceniamy. Ludzie jednak są zdolni wierzyć, że przypisując komuś jakaś cechę – tłumacza tym samym jego zachowanie.Taki dam przyklad: Ktoś zachowuje się obrzydliwie i w odpychajacy sposób-DLACZEGO? Bo jest obrzydliwym i odpychajacym człowiekiem. W ten sposób powstaje błędne koło. Należy pamiętać, że cecha to zaledwie określenie opisujące zachowanie danej osoby. Mające jeszcze bardzo daleko do opisania jego osobowości.

Tak więc jeżeli nie przeanalizujemy dokładnie kogoś-to nie jesteśmy w stanie opisać jego osobowosc. Jedynie rzucamy pobierzne i pochopne oceny o nim.

TRZY WYMIARY OSOBOWOSCI

Jest jeszcze coś jak TEORIA EYSENCKA. Analiza czynnikowa to metoda matematyczna. Jej celem jest zbadanie stopnia wspolwystepowania różnych zachowań i różnych cech. Redukuje ona złożony wzór odkrytych korelacji do kilku zasadniczych ,czynników’. Tutaj już zapraszam na profesjonalny opis:

TEORIA EYSENCKA TEMPERAMENTU

Możemy w różny sposób dowiedzieć się na co trzeba zwrócić uwagę u drugiego człowieka by poznać jego osobowosc. Poprzez różne sposoby. Jest też coś jak :

SZESNAŚCIE CZYNNIKÓW CATTELA

Wniosek z tego taki by nikogo z góry nie oceniać. Ja zaglebiajac się w różne artykuły na temat osobowości- stwierdziłam, że wiele osób mi zmanych jest mi nieznane. Gdyż ocenilam nie biorąc pod uwagę wielu czynników i nie zglebilam się w ich osobowości.cOparlam się na pierwszym wrażeniu. Teraz już tak nie robię. Lecz na świecie właśnie większość ludzi postępuje tak- czyli ocenia pochopnie.

ZAPRASZAM TAKŻE NA INNE ARTYKUŁY,KTÓRE POZWOLĄ NAM BARDZIEJ ZROZUMIEĆ DRUGIEGO CZŁOWIEKA:

UZALEŻNIENIE PSYCHICZNE

MOWA RYSUJE OSOBOWOŚĆ CZŁOWIEKA

HIERARCHIA WARTOŚCI

 

Zdj.tytułowe wzięte z internetu

 

 

Jestem 100% realistka. Nie uznaje nadziei itp. zludnych uczuc. Uważam, że trzeba zdawac sobie sprawe z tego w jakiej sytuacji jest nasze życie i nie wmawiac sobie na siłę, że bedzie lepiej. Gdyz konsekwencja tego jest rozczarowanie i ból. Ja żyje tu i teraz bo jutro może nie nadejść. Łapie najmilsze chwile każdego dnia. Choć tak mało ich jest, ale jednak są i cieszą. To wszystko powoduje, że jestem silna i daję rade. Bo grunt to nie bujać w obłokach. Ogólnie pomimo wielu chorób m. in silnej epilepsji i tego, że prawie w ogóle nie widzę (mam znaczne nie dowidzanie) to tworzę, pisze blogi, prowadzę dość spory fanpage, pracuję w programach partnerskich oraz zajmuje się sprzedażą online (mam taki mały sklepik). Też poswiecam sie dużo pomocy innym. Moje zainteresowania/ pasje to: boks, taniec, śpiew, tatuaże, muzyka rock i heavy metal. Poki wzrok pozwala uwielbiam czytać książki zwłaszcza S. Kinga. I przedwszystkim kocham zwierzęta:-) Mam pieska, 4 króliki i myszki. Od 6 rano do 23 pracuję. Nigdy nie mam czasu na nic. I co mogę powiedzieć jeszcze? Na swój sposób jestem szczęśliwa. Mieszkam z osobami, które kocham. Nawet mam przybranego syna. Czego w życiu można więcej chcieć? Mam wszystko to co najważniejsze prócz zdrowia, ale z tym się już dawno pogodzilam, że lepiej nie będzie i po prostu żyje z tym:-) Jestem osobą bardzo często też nie lubiana za swoją szczerość i specyficzne podejście do ludzi i świata. Lecz jak to mawiał mój ojczym: A co ja zupa pomidorowa żeby mnie lubić? No właśnie nie jestem zupa i zwisa mi i powiewa czy mnie ktoś lubi. Myślę, że opis ten jest na tyle wyczerpujacy, że więcej informacji o mnie już nie trzeba:-)

%d bloggers like this: