W JAKI SPOSÓB MOŻEMY POMÓC INNYM

UZALEZNIENIE PSYCHICZNE CZYM JEST

CZY TO CHOROBA?

Tak, uzaleznienie psychiczne jest choraba. Aczkolwiek często nie rozumianą. Ponieważ jest nienamacalna. Ludzie uznają chorobę gdy ją widzą i mogą dotknąć. Tzn. ktoś po udarze na wózku czy z rakiem po chemii. Taki przykład. To widzimy więc i rozumiemy. Natomiast bólu w psychice człowieka uzaleznionego niewidzimy. Dla nas to poprostu alkoholik czy narkoman. I mówimy w takich sytuacjach lekko ,JAK BY NIE CHCIAŁ, TO BY NIE BRAŁ’ czy ,WYSTARCZY SILNA WOLA I PO KŁOPOCIE’. Też jest twierdzenie, że ,WYSTARCZY SILNA WOLA’.

Lecz nikomu nie przychodzi za to by osobie fizycznie chorej np. na raka powiedzieć ,GDYBYŚ NIE CHCIAŁ, TO BY CIĘ NIE BOLAŁO’. Bądź innemu co sobie coś złamał można by powiedzieć, że ,GDYBYS MIAŁ SILNĄ WOLĘ I WZIĄŁ SIĘ W GARŚĆ TO BY ZARAZ SIĘ ZROSŁO’. Dlaczego tak jest? Bo tak jak wspomniałam za chorobę uznajemy coś namacalnego. Natomiast psychika jest jak duch- niewidoczna i trudno jest się w czuć w nią i zrozumieć ból danego człowieka. Po prostu emocji nie widać. Można jedynie próbować je wyrazić gestami czy zachowaniem. Lecz nigdy nie nabierze kształtu realnego, którego można dotknąć.

I właśnie przez takie postrzeganie choroby. Patrzenie tylko w kwestii fizycznej popełniamy ogromny błąd. Gdyż nie możemy zapominać o tym, że całokształt naszego życia psychicznego- determinuje jakość naszego bycia w świecie.

CZYM WIĘC JEST UZALEZNIENIE PSYCHICZNE?

Jest to olbrzymi i głęboki przymus zazycia środka oduzajacego. Badz też wykonania jakiejś czynności. Jest to sila, która powoduje narastające napięcie, lęk i niepokój. Osoba uzależniona ma wrażenie, że nie rozladuje tego w żaden inny sposób niż ponowne sięgnięcie po to co ją do tego doprowadziło.

Takie emocje, w danej chwili; gdy ją (os.uzależniona) dopadają są tak silne, że stopniowo zagluszaja racjonalne myślenie. I procesy intelektualne nakierowuja na osiągnięcie celu. Jakim jest rozładowanie tego napięcia za wszelką cenę. Występuje wtedy pewny tok myślenia, że nie ważne co będzie za godzinę, dzień czy miesiąc. I nie ważne co się stanie, ponieważ jak teraz nie wezmę to wybuchne i świat się skończy.

Jeżeli na dodatek pomiędzy człowiekiem, a uzależnieniem- stanie jakaś przeszkoda; to napięcie tej osoby zaczyna się kumulowac. Napięcie rośnie niosąc za sobą różne konsekwencje. Takie jak agresja,złość i gniew. I to o różnym natężeniu od słownej po fizyczną.

Człowiek chory czyli uzależniony jest zdolny do różnych rzeczy. Jego mózg nie rozróżnia stref moralnych. Przynajmniej w takim stopniu jak powinien. Choć sumienie jego działa. I daje mu znać,że robi zle to mimo to on poprostu musi. Uzaleznie bierze górę.

WNIOSEK Z TEGO TAKI

Jak widać nie bierze i nie pije się po to by mieć odlot i czuć się świetnie. Lecz bierze się po to by znów było normalnie. Żeby doznać ulgi. O w takiej sytuacji narkotyk czy alkohol staje się jedyną możliwością, która daje gwarancję by poczuć się normalnie. I każde zaburzenie równowagi psychicznej takiego człowieka staje się alarmem, który daje znać ,WEZ’.

Po prostu takie zawirowanie emocjonalne staje się sygnałem- uruchamiajacym cały proces przymusu psychicznego. Uzaleznienie jest utratą zdolności kierowania swoim życiem. Takie osoby obiecują, że to był ostatni raz itp. oszukują w ten sposób siebie i otoczenie. Potrafią wymyślać przeróżne tłumaczenia swojego postępowania. Próbują manipulować innymi. Lecz różnią się tym, że oni tego nie robią dla korzyści. Jak np. osoby z tzw. zaburzona moralnością, którzy kłamią i oszukują dla swojej korzyści i zadowolenie (dla mnie taki to poprostu zły). Człowiek uzależniony wie, że robi zle. Przez co nie ma korzyści(jak już wspomniałam), a za to ma pogłębiające się poczucie winy.

Więc błędne jest stosowanie przez np. osoby bliskie taktyki demaskowania. Też próba zawstydzenia chorego jest zła. Gdyż wtedy to poczucie winy jest jeszcze większe u tej chorej osoby. Skutek taki, że przez to musi zagłuszyć tą winę. Sięgając znów po działkę czy kieliszka.

Trzeba pamiętać, że uzaleznienie to silna przewlekła choroba. Psychiczna jak i fizyczna. Wypominając komuś co zrobił, nazywanie go np. menelem itp. powodowanie u niego coraz to większego poczucia winy- powoduje zamknięte koło. Zamykanie go w ośrodkach i to z przymusrm prawdopodobnie nigdy nie spowoduje tego, że uzaleziony-wyzdrowieje.

WIĘC CO ZROBIĆ?JAK POMÓC?

Ja w swoim życiu przeszłam wiele i wiele widziałam. Też sporo przeczytałam. Zawsze uważałam tylko jedną taktyke/ sposób leczenia tego. I po latach nawet miałam okazje spotkać się z tym w poradnikach/książkach. Więc byłam dumna z siebie, że mój pomysł jest poparty naukowo.

Mianowicie takiej osobie trzeba pokazać to co przez chorobę utracił. Też ważne jest pokazanie innych możliwości życia, które może okazać się przyjemne. Spowodować spokój u chorego. Trzeba wspierać dobrym słowem i pokazywać, że wierzymy w tą osobę. Każdy nawet drobny sukces chwalić i to szczerze. Jeżeli to osoba bliska to okazywać miłość i to, że zależy nam na niej.Taka osoba nie może czuć się samotna i nie kochana. Musi widzieć, że sa ludzie, którzy wierzą w nią i chcą dla niej dobrze. Musi się czuć bezpiecznie przy takich osobach. Wtedy będzie próbować się odpłacić tym samym. Bo obudzi się w niej sens życia i chęć pokazania takim osobą/osobie, że też kocha i już niechce skrzywdzić poprzez uzależnienie. Dlaczego?Bo wtedy górę zacznie brać uczucie danej osoby i do tej osoby nad uzależnieniem.

Mogę powiedzieć, że to dosyć często skutkuje. Wiem od ludzi, którzy to przechodzili. I z własnego doświadczenia. Gdyż sama ten sposób leczenia zastosowalam. Po 20 latach bycia uzalezionym ta osoba wyszła. Wiadomo nie całkiem. Bo to choroba na całe życie. Lecz procentowo mogę stwierdzić 95% poprawy. To chyba dużo??? Walczyłam o nią i walczę bo przy tym nie spoczywa się na laurach.

Lecz mogę stwierdzić,że napewno warto…

I to bez jakiś dennych ośrodków odwykowych.

Lecz dodam iż tak czy siak odnośnie jak by chciał to by wyszedł też ma spore w lewnym sensie racje bo od chcę dużo się zaczyna aczkolwiek nie można twierdzić, że jak by chciał to by wyzdrowial. Bo chcieć nie zawsze znaczy móc. Lecz jeżeli dana osoba nie zechce to nic nie pomoże. To jest ten pierwszy krok, który musi postawić. I wtedy włącza się wsparcie osób trzech, które to chcę starają się pomóc by ta osoba zmieniła w mogę…

ZAPRASZAM NA OPOWIADANIA LUDZI JAK WYGRALI Z UZALEŻNIEM:

Daniel K.

ZAPRASZAM NA POWIĄZANE BLOGI:

Po prostu Ewa M i wiersze

Wędkarstwo

Złote myśli

Jestem 100% realistka. Nie uznaje nadziei itp. zludnych uczuc. Uważam, że trzeba zdawac sobie sprawe z tego w jakiej sytuacji jest nasze życie i nie wmawiac sobie na siłę, że bedzie lepiej. Gdyz konsekwencja tego jest rozczarowanie i ból. Ja żyje tu i teraz bo jutro może nie nadejść. Łapie najmilsze chwile każdego dnia. Choć tak mało ich jest, ale jednak są i cieszą. To wszystko powoduje, że jestem silna i daję rade. Bo grunt to nie bujać w obłokach. Ogólnie pomimo wielu chorób m. in silnej epilepsji i tego, że prawie w ogóle nie widzę (mam znaczne nie dowidzanie) to tworzę, pisze blogi, prowadzę dość spory fanpage, pracuję w programach partnerskich oraz zajmuje się sprzedażą online (mam taki mały sklepik). Też poswiecam sie dużo pomocy innym. Moje zainteresowania/ pasje to: boks, taniec, śpiew, tatuaże, muzyka rock i heavy metal. Poki wzrok pozwala uwielbiam czytać książki zwłaszcza S. Kinga. I przedwszystkim kocham zwierzęta:-) Mam pieska, 4 króliki i myszki. Od 6 rano do 23 pracuję. Nigdy nie mam czasu na nic. I co mogę powiedzieć jeszcze? Na swój sposób jestem szczęśliwa. Mieszkam z osobami, które kocham. Nawet mam przybranego syna. Czego w życiu można więcej chcieć? Mam wszystko to co najważniejsze prócz zdrowia, ale z tym się już dawno pogodzilam, że lepiej nie będzie i po prostu żyje z tym:-) Jestem osobą bardzo często też nie lubiana za swoją szczerość i specyficzne podejście do ludzi i świata. Lecz jak to mawiał mój ojczym: A co ja zupa pomidorowa żeby mnie lubić? No właśnie nie jestem zupa i zwisa mi i powiewa czy mnie ktoś lubi. Myślę, że opis ten jest na tyle wyczerpujacy, że więcej informacji o mnie już nie trzeba:-)

%d bloggers like this: