UCZACIA I EMOCJE,  UCZUCIA I EMOCJE

STRACH ODPOWIEDZ NA ZAGROZENIE

KAŻDY ODCZUWA STRACH

Strach jest podstawową emocja. Towarzyszy nam od zawsze. Nie raz człowiek pewnie zastanawiał się- jak ludzie pierwotni go odczuwali. Czy chowali się skuleni w jaskiniach? Gdy była burza lub jakieś niebezpiecznie zwierzę w pobliżu. Pierwotna forme strachu (emocje) jako pierwszy opisał KAROL DARVIN w 1872 roku-

,Z pewnością możemy sądzić, że strach wyrażał się niemal w taki sam sposób- jak ujawnia się teraz’

My, ludzie jak i zwierzęta odczuwamy strach. Jest to forma odpowiedzi ma zagrożenie jawne bądź, które przypuszczamy iż może się zdarzyć.

JAK OBJAWIA SIĘ STRACH

Przeważnie w podobny sposób. Oczy otwierają nam się szeroko, a słuch się wyostrza. Serce zaczyna szybciej bic i oddech stane się płytki badz zamiera. Często czujemy coś w formie paraliżu. Np. chcielibyśmy uciec, poprostu biec, ale nie możemy się ruszyć. Są też stany omdlenia, bólu brzucha itp. Coś jak przy nerwicy. Jest to zrozumiałe gdyż jesteśmy wystraszeni- co powoduje silne zdenerwowanie.

Też często dzieje się na odwrót. W chwili zagrożenia- strach powoduje wzrost adrenaliny, która powoduje, że stajemy do walki. Taka reakcja następuje instyktownie. W obliczu zagrożenia poprostu nasz organizm przejmuje ster. I włącza autopilota.

SĄ RÓŻNE RODZAJE TEGO UCZUCIA

 

Strach można by podzielić na różne kategorie. Najbardziej znane nam to; NIEPOKÓJ, TRWOGA, LĘK i PRZERAŻENIE. Lecz rodzai jest naprawdę bardzo wiele.

Każdy z nas nie raz przeżył wszystkie te, które wymieniłem. W obecnych czasach świat jest wręcz przesycony strachem. Często media, politycy czy np. firmy wykorzystują formy nastraszenia. Po co? By coś ugrać czy sprzedać. Dam parę przykładów:

Skończyłaś 40 lat? W każdej chwili może nadejść menopauza! Broń się…Kup suplement diety jakiś tam.

Ktoś w rodzinie ma problemy z lysieniem?Ciebie też może to dotyczyć! Kup szampon przeciw wypadaniu włosów.

Przestępczość rośnie, mało policji u nas w mieście. Jeżeli wygram wybory- zajmę się bezpieczeństwem w mieście.

To tylko takie może głupie przykłady. Lecz zauważcie, że na każdym kroku z tym się spotykamy. I często zaczyna wywoływać u nas strach przed różnymi rzeczami i sprawami.

JA SIĘ BOJĘ CAŁY CZAS

 

Ja od jakiegoś czasu żyje w potężnym strachu. Mam silne lęki. Boję się wręcz wszystkiego. Przez to co przeszłam w swoim życiu, a zwłaszcza w ostatnich latach odbiło mi się na psychice. Każda choroba, złe samopoczucie itp. powoduje u mnie lęk, że zaraz ataku dostanę, że znów zmiany nowotworowe. Bądź mam lekko podwyższona temperature ciała- to już się boję, że jednak dostałam sepsy.

Boję się obcych ludzi. Wydaje mi się, że chcą mi krzywdę zrobić. Panicznie boję się o bliskich, że coś im się stanie. I wiele innych spraw.

Moje przeżycia zostawily mi uraz psychiczny tak silny, że bądźmy szczerzy: ŻYJĘ W CIĄGŁYM STRACHU. Jest to coś okropnego. Od czego nie potrafię się uwolnić. Biorę leki uspokajające bo bym nie dała rady. Zbyt dużo widziałam. Zbyt dużo krzywdy przeszłam i innych złych i niebezpiecznych sytuacji by dało się zapomnieć…I się nie bać.

Podejrzewam, że wiele ludzi przechodzi to samo co ja… Gdzieś się ukrywają z tym… Wstydzą tego. I boją się….tak cały czas…bez przerwy…

 

ZAPRASZAM NA POWIĄZANE ARTYKUŁY:

Uraza

Samotność

Odwaga

 

ZAPRASZAM RÓWNIEŻ NA INNE MOJE BLOGI:

 

Wedkarstwo z pasja

Po prostu Ewa M

Złote myśli

 

Zdj. tytułowe wzięte z internetu

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: