UCZACIA I EMOCJE

NIENAWISC-jest w kazdym z nas

UCZUCIE JAK KAŻDE INNE

NIENAWISC z pozoru uczucie negatywne. Lecz ja uważam całkiem inaczej.Nie jest złe. Jest jednym z wielu uczuć, które odczuwamy. Poprostu jak każde inne. Napewno lepsze od zawiści. Często też ma podłoże dyskryminacji i uprzedzeń. Co już powoduje tak zwaną już ,chorą nienawiść’.

To tak bardzo znane nam uczucie można dzielić na różne rodzaje. Gdyż jest uwarunkowana przyczyną,a także konsekwencją tego w dalszym ciągu- jak nienawiść się w nas rozwija.

Jest też taka sytuacja bardziej związana ze słowem. Niż z uczuciem. Mianowicie człowiek często w chwili złości mówi np. do bliskiej osoby ,nienawidzę Cię’ .W takich przypadkach bardziej to tylko rzucanie słowem w gniewie. Niż faktycznie jego odczuwanie.

WIĘC CZYM DOKŁADNIE JEST ONA JEST?

Jest ona stanem umysłu. Po części nienawiść to emocja,a po części postawa-za,która człowiek nawet może zostać ukarany przez sąd. Gdyż często jest przyczyną wielu zbrodni. Tu właśnie też dochodzą uprzedzenia powodujące ta emocje (wspomniałam już o tym) . Ten związek jest już od dawna znany.

Nienawiść różni się zasadniczo od takich uczuć jak WŚCIEKŁOŚĆ lub GNIEW. Gdyż te dwa są bolesnym i krótkotrwałym pragnieniem sprawienie komuś cierpienia. Nienawiść natomiast jest bardziej abstrakcyjnym pojęciem. Emocja zawsze odczuwalna wobec grupy lub jednostki.

TU WŁAŚNIE POWSTAJĄ RÓŻNE TYPY NIENAWIŚCI

Przez to iż jest abstrakcyjna- może mieć różne oblicza.Ktoś kogoś nienawidzi i tyle. Niechce widzieć tej osoby,słyszeć i nie potrafi nic dobrego na jej temat powiedzieć. Jeżeli ktoś wspomni przy tej osobie o tej, która jest celem nienawiści- zaczynamy się irytować. To jest taka podstawowa, ale niezbyt szkodliwa nienawiść.

Znacznie gorzej dzieje się gdy np. jest na tle religijnym. Mamy w ostatnich czasach bardzo dobry przykład- terroryzm. Jest on powodowany właśnie tym uczuciem, które opanowalo całkowicie psychikę. Stało się wręcz chorobą chyba psychiczną.

Jest też nienawiść może nie aż tak zła- lecz też powodująca krzywdę ludzką. Jest to aktywna, która prowadzi do tego, że np. upokarzamy znienawidzona osobę,siejemy plotki o niej, obrażamy. I wiele temu podobnych rzeczy robimy wobec niej.

Też bardzo znana jest nienawiść rasistowska. Często doprowadzająca do rozlewu krwi. Nie będę o tym pisać więcej. Ponieważ praktycznie każdy ją dobrze zna. Gdyż w obecnych czasach niby tak rozwiniętych rasizm jest ogromny.

Jeszcze by się innych znalazło rodzai. Chocby wpajana od dziecka przez rodziców…. do kogoś, czegoś…

ŻYCZLIWI Z NAJZYCZLIWSZYCH

Nawet takie osoby,które przepełniona ogromna miłość do: życia,bliźniego czy zwierząt- też posiada to uczucie.Nie okazuje go tak i ciężej takiego kogoś nienawiść wywołać.

W moim przypadku jest, czarno na białym. To znaczy- Albo lubię, albo nie lubię. Nie ma u mnie trochę. I tak samo jest u mnie z nienawiścią i miłością. Jak kocham to cała sobą i tak samo nienawidzę. Choć bardziej należę do osób biernych w swojej nienawiści. Nie szukam zemsty, okazji by upokorzyć itd. Choć zdarza mi się źle słowo o tym kimś powiedzieć. Niestety życie ze mną obeszło się niezbyt dobrze. I na mojej drodze stanęło wiele osób, które tym co mi zrobiły wywołały silną nienawiść- na zawsze, aż po grób.

 

,MIĘDZY MIŁOŚCIĄ, A NIENAWIŚCIĄ PRZEBIEGA NIEWIELKA GRANICA PRZEBACZENIA’

OD MIŁOŚCI DO NIENAWIŚCI JEDEN KROK-PAMIĘTAJCIE…..

 

ZAPRASZAM TEŻ NA INNE BLOGI:

Przez życie z uśmiechem

Wędkarstwo z pasją

Radość życia z hobby

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: