UCZACIA I EMOCJE

NIENAWISC-jest w kazdym z nas

UCZUCIE JAK KAŻDE INNE

NIENAWISC z pozoru uczucie negatywne. Lecz ja uważam całkiem inaczej.Nie jest złe. Jest jednym z wielu uczuć, które odczuwamy. Poprostu jak każde inne. Napewno lepsze od zawiści. Często też ma podłoże dyskryminacji i uprzedzeń. Co już powoduje tak zwaną już ,chorą nienawiść’.

To tak bardzo znane nam uczucie można dzielić na różne rodzaje. Gdyż jest uwarunkowana przyczyną,a także konsekwencją tego w dalszym ciągu- jak nienawiść się w nas rozwija.

Jest też taka sytuacja bardziej związana ze słowem. Niż z uczuciem. Mianowicie człowiek często w chwili złości mówi np. do bliskiej osoby ,nienawidzę Cię’ .W takich przypadkach bardziej to tylko rzucanie słowem w gniewie. Niż faktycznie jego odczuwanie.

WIĘC CZYM DOKŁADNIE JEST ONA JEST?

Jest ona stanem umysłu. Po części nienawiść to emocja,a po części postawa-za,która człowiek nawet może zostać ukarany przez sąd. Gdyż często jest przyczyną wielu zbrodni. Tu właśnie też dochodzą uprzedzenia powodujące ta emocje (wspomniałam już o tym) . Ten związek jest już od dawna znany.

Nienawiść różni się zasadniczo od takich uczuć jak WŚCIEKŁOŚĆ lub GNIEW. Gdyż te dwa są bolesnym i krótkotrwałym pragnieniem sprawienie komuś cierpienia. Nienawiść natomiast jest bardziej abstrakcyjnym pojęciem. Emocja zawsze odczuwalna wobec grupy lub jednostki.

TU WŁAŚNIE POWSTAJĄ RÓŻNE TYPY NIENAWIŚCI

Przez to iż jest abstrakcyjna- może mieć różne oblicza.Ktoś kogoś nienawidzi i tyle. Niechce widzieć tej osoby,słyszeć i nie potrafi nic dobrego na jej temat powiedzieć. Jeżeli ktoś wspomni przy tej osobie o tej, która jest celem nienawiści- zaczynamy się irytować. To jest taka podstawowa, ale niezbyt szkodliwa nienawiść.

Znacznie gorzej dzieje się gdy np. jest na tle religijnym. Mamy w ostatnich czasach bardzo dobry przykład- terroryzm. Jest on powodowany właśnie tym uczuciem, które opanowalo całkowicie psychikę. Stało się wręcz chorobą chyba psychiczną.

Jest też nienawiść może nie aż tak zła- lecz też powodująca krzywdę ludzką. Jest to aktywna, która prowadzi do tego, że np. upokarzamy znienawidzona osobę,siejemy plotki o niej, obrażamy. I wiele temu podobnych rzeczy robimy wobec niej.

Też bardzo znana jest nienawiść rasistowska. Często doprowadzająca do rozlewu krwi. Nie będę o tym pisać więcej. Ponieważ praktycznie każdy ją dobrze zna. Gdyż w obecnych czasach niby tak rozwiniętych rasizm jest ogromny.

Jeszcze by się innych znalazło rodzai. Chocby wpajana od dziecka przez rodziców…. do kogoś, czegoś…

ŻYCZLIWI Z NAJZYCZLIWSZYCH

Nawet takie osoby,które przepełniona ogromna miłość do: życia,bliźniego czy zwierząt- też posiada to uczucie.Nie okazuje go tak i ciężej takiego kogoś nienawiść wywołać.

W moim przypadku jest, czarno na białym. To znaczy- Albo lubię, albo nie lubię. Nie ma u mnie trochę. I tak samo jest u mnie z nienawiścią i miłością. Jak kocham to cała sobą i tak samo nienawidzę. Choć bardziej należę do osób biernych w swojej nienawiści. Nie szukam zemsty, okazji by upokorzyć itd. Choć zdarza mi się źle słowo o tym kimś powiedzieć. Niestety życie ze mną obeszło się niezbyt dobrze. I na mojej drodze stanęło wiele osób, które tym co mi zrobiły wywołały silną nienawiść- na zawsze, aż po grób.

 

,MIĘDZY MIŁOŚCIĄ, A NIENAWIŚCIĄ PRZEBIEGA NIEWIELKA GRANICA PRZEBACZENIA’

OD MIŁOŚCI DO NIENAWIŚCI JEDEN KROK-PAMIĘTAJCIE…..

 

ZAPRASZAM TEŻ NA INNE BLOGI:

Przez życie z uśmiechem

Wędkarstwo z pasją

Radość życia z hobby

 

Jestem 100% realistka. Nie uznaje nadziei itp. zludnych uczuc. Uważam, że trzeba zdawac sobie sprawe z tego w jakiej sytuacji jest nasze życie i nie wmawiac sobie na siłę, że bedzie lepiej. Gdyz konsekwencja tego jest rozczarowanie i ból. Ja żyje tu i teraz bo jutro może nie nadejść. Łapie najmilsze chwile każdego dnia. Choć tak mało ich jest, ale jednak są i cieszą. To wszystko powoduje, że jestem silna i daję rade. Bo grunt to nie bujać w obłokach. Ogólnie pomimo wielu chorób m. in silnej epilepsji i tego, że prawie w ogóle nie widzę (mam znaczne nie dowidzanie) to tworzę, pisze blogi, prowadzę dość spory fanpage, pracuję w programach partnerskich oraz zajmuje się sprzedażą online (mam taki mały sklepik). Też poswiecam sie dużo pomocy innym. Moje zainteresowania/ pasje to: boks, taniec, śpiew, tatuaże, muzyka rock i heavy metal. Poki wzrok pozwala uwielbiam czytać książki zwłaszcza S. Kinga. I przedwszystkim kocham zwierzęta:-) Mam pieska, 4 króliki i myszki. Od 6 rano do 23 pracuję. Nigdy nie mam czasu na nic. I co mogę powiedzieć jeszcze? Na swój sposób jestem szczęśliwa. Mieszkam z osobami, które kocham. Nawet mam przybranego syna. Czego w życiu można więcej chcieć? Mam wszystko to co najważniejsze prócz zdrowia, ale z tym się już dawno pogodzilam, że lepiej nie będzie i po prostu żyje z tym:-) Jestem osobą bardzo często też nie lubiana za swoją szczerość i specyficzne podejście do ludzi i świata. Lecz jak to mawiał mój ojczym: A co ja zupa pomidorowa żeby mnie lubić? No właśnie nie jestem zupa i zwisa mi i powiewa czy mnie ktoś lubi. Myślę, że opis ten jest na tyle wyczerpujacy, że więcej informacji o mnie już nie trzeba:-)

%d bloggers like this: