UCZACIA I EMOCJE,  UCZUCIA I EMOCJE

FAGO-unikalne pojecie uczuc

CZYM JEST FAGO?

FAGO- to unikalne pojęcie łączące WSPÓŁCZUCIE, SMUTEK i MIŁOŚĆ. Jest taką litościa odczuwana wobec osoby-znajdującej się w potrzebie. Taka osoba wzbudza w człowieku zatroskanie. Lecz jednocześnie silny lęk na myśl, że kiedyś taką osobę utracimy.

Uczucie to pojawia się w chwilach-kiedy nasza miłość do innego człowieka oraz poczucie, że ów człowiek nas potrzebuje. Staję się ona niespodziewanie tak bardzo przytłaczająca, a życie wydaje się tak niesamowicie kruche i ulotne. Przez do oczu napływają nam łzy.

TO PRZEJAW ŚWIADOMOŚCI

Ludzie, którzy bardziej odczuwaja FAGO są bardziej świadomi, że cierpienie jest zjawiskiem powrzechnym. Także jest oznaką dziarskiego optymizmu, z którego wynika, że ludzka aktywność zwłaszcza przybierajaca postać troski o innych, może niwelowac jego niszczące uczucie.

Gdy czujemy Fago- jesteśmy świadomi iż poprostu nic nie jest wieczne, w tym zwłaszcza życie ludzkie. Wzrasta w nas strach o bliskich. Tym bardziej jeżeli coś złego się dzieje ukochanym osobą.

Wytwarza się w nas w pewnym sensie lęk. Czasem bardzo silny nie dość, że boli nas cierpienie danej osoby to do tego przeżywamy strach o jego życie. Przyczym zdajemy sobie sprawę, że prędzej czy później ta osoba i tak umrze. Przeżywamy wszystko co jest z tym człowiekiem związane.

FAGO- CZUŁAM I CZUJĘ CAŁY CZAS

To uczucie nieodłącznie towarzyszy mi od najmłodszych lat. Zawsze się bałam o bliskich. Cierpialam bo oni cierpieli. I ten wieczny strach, że umra i nastąpi po prostu ich koniec.

Najsilniej odczuwalam to jak Damian zachorował na gruźlicę. I lekarze mówili, że to już koniec. Docieralo do mnie, że on umrze. Nastawialam się na to. Co dzień budziłam się z myślą: Czy on jeszcze żyje?Pomimo takiej świadomości zatroskanie i miłość wzięły górę. Postanowiłam, że bez walki się nie poddam. I nie ma, że umrze (przynajmniej w najblizszych latach bo tak czy siak każdy umrze). Poczucie FAGO wzbudziło we mnie siłę pomimo,że jest ono męczące psychicznie.

I bądźmy szczerzy przydało się i to bardzo. Dalej to odczuwam, lecz dzięki temu na ten moment ono oslablo. Gdyż walka w pewnym semsie zakończyła się sukcesem. Odczowam też to wobec innych osób.

Cytat:

,Ukryta poezja zawarta w rozumieniu emocji przez członków plemienia Ifalik, nigdzie nie uwidacznia się lepiej niż w pojęciu- FAGO’

CATHERINE LUTZ- antropolozka 

 

ZAPRASZAM NA PODOBNE ARTYKUŁY:

Samotność

Uraza

Strach

I także polecam inne moje blogi:

Wedkarstwo

Złote myśli

Po prostu Ewa i jej wiersze

 

Zdj. tytułowe wziete z internetu

Jestem 100% realistka. Nie uznaje nadziei itp. zludnych uczuc. Uważam, że trzeba zdawac sobie sprawe z tego w jakiej sytuacji jest nasze życie i nie wmawiac sobie na siłę, że bedzie lepiej. Gdyz konsekwencja tego jest rozczarowanie i ból. Ja żyje tu i teraz bo jutro może nie nadejść. Łapie najmilsze chwile każdego dnia. Choć tak mało ich jest, ale jednak są i cieszą. To wszystko powoduje, że jestem silna i daję rade. Bo grunt to nie bujać w obłokach. Ogólnie pomimo wielu chorób m. in silnej epilepsji i tego, że prawie w ogóle nie widzę (mam znaczne nie dowidzanie) to tworzę, pisze blogi, prowadzę dość spory fanpage, pracuję w programach partnerskich oraz zajmuje się sprzedażą online (mam taki mały sklepik). Też poswiecam sie dużo pomocy innym. Moje zainteresowania/ pasje to: boks, taniec, śpiew, tatuaże, muzyka rock i heavy metal. Poki wzrok pozwala uwielbiam czytać książki zwłaszcza S. Kinga. I przedwszystkim kocham zwierzęta:-) Mam pieska, 4 króliki i myszki. Od 6 rano do 23 pracuję. Nigdy nie mam czasu na nic. I co mogę powiedzieć jeszcze? Na swój sposób jestem szczęśliwa. Mieszkam z osobami, które kocham. Nawet mam przybranego syna. Czego w życiu można więcej chcieć? Mam wszystko to co najważniejsze prócz zdrowia, ale z tym się już dawno pogodzilam, że lepiej nie będzie i po prostu żyje z tym:-) Jestem osobą bardzo często też nie lubiana za swoją szczerość i specyficzne podejście do ludzi i świata. Lecz jak to mawiał mój ojczym: A co ja zupa pomidorowa żeby mnie lubić? No właśnie nie jestem zupa i zwisa mi i powiewa czy mnie ktoś lubi. Myślę, że opis ten jest na tyle wyczerpujacy, że więcej informacji o mnie już nie trzeba:-)

%d bloggers like this: