MUZYKA MOIM ŻYCIEM

DZEM-czym jest dla mnie ich tworczosc

 

ZESPÓŁ ,DŻEM’

Nie bede pisać historii zespołu DŻEM. Wydaje mi się,że jest na tyle znana ta kapela,że jest to niepotrzebne. Napiszę tyle,że powstał w roku 1973.Jego założycielami byli bracia Adam i Beno Otrebowie oraz Paweł Berger. Wielu osobom,jak i mnie kojarzy się ta nazwa z RYSKIEM RIEDELEM. Nie ma w tym nic dziwnego ponieważ historia tego wokalisty (nawet jest film o nim SKAZANY NA BLUESA) jest bardzo znana.

Zespół ,DŻEM’ tworzy muzykę z pogranicza rocka i bluesa. Jest zaliczany do najwiekszych zespołów w historii polskiej muzyki. W tym samym roku powstania zespołu dołączył Rysiek. Moim zdaniem ikona tej kapeli.

RYSZARD RIEDEL

Uważam iż ten człowiek, wokalista i twórca wielu tekstów piosenek oraz muzyk grający na harmonijce to 100% talent.

Jego teksty piosenek były i są tak bardzo prawdziwe. Zapadają w pamięć i dają wiele do myślenia. Znakomicie potrafił dzielić się swoją mądrością. Lecz niestety jak to czasem bywa (zwłaszcza w świecie muzyków) człowiek w pewnym momencie gubi się i popada w nałóg. Tak było też z Rysiem. Uzaleznil się od heroiny. Zniszczylo go to.Zmarł w 1994 roku na zawał serca. Czy przyczyną były narkotyki? Po części napewno.

Pomimo, że już go z nami nie ma- nadal jest żywy dla wielu pokoleń. Fragmenty jego piosenek służą za często używane cytaty.Nawet Metalicca będąc w tym roku w Polsce- zagrała i zaśpiewała jego utwór ,WEHIKUŁ CZASY’. Film o jego życiu też jest znany i bardzo ciekawy.

CZYM DLA MNIE SĄ UTWORY ,DZEMU’?

Spotkalam się z tym zespołem już za dziecka.Gdzieś przemykaly mi koło uszu ich utwory. Zresztą od dziecka słucham rocka itp. Lecz bardziej zblizylam się, zwłaszcza duchowo i emocjonalnie do ich twórczości w roku 2000. Mieszkałam wtedy na działce.Nasz styl życia był punkowo-hipisowski. Moje zresztą całe towarzystwo- ekipa (znacznie starsi odemnie) byli takimi osobami. Metale, punki i hipisi. Żyło się z dnia na dzień i rozrabialo, a w tle była m.in muzyka DŻEMU. Dawała i daje mi możliwość spojrzenia na świat z innej strony. Jak lata temu słuchałam tej muzyki miałam uczucie, że wiele tekstów jest spiewanych o mnie .m.in- KOSZMARNA NOC, LUNATYCY, W ŻYCIU PIĘKNE SĄ TYLKO CHWILĘ czy AUTSAJDER.

NAJWAŻNIEJSZE DLA MNIE ICH DWA UTWORY

Z wieloma ich utworami się utozsamiam i nawet znam na pamięć. Mój ulubiony utwór to ,WEHIKUŁ CZASU’ i ,LIST DO M’. Słuchając tej pierwszej piosenki zawsze bierze mnie chwila refleksji. Zastanawiam się nad tym co było i czego już nie będzie. Zwłaszcza ludzi, którzy byli dla mnie ważni. Wszystko może wrócić: zabawa,pieniądze, życie z dnia na dzień itd. Niestety ludzie którzy nas opuścili (odeszli z tego świata) nigdy już nie wrócą. I w takim momencie też uważam, że-,WEHIKUŁ CZASU TO BYŁ BY CUD’.

Jeżeli chodzi o ,LIST DO M’ to mam uczucie jakbym to ja śpiewała i te słowa z mojego serca wychodziły. Jak ten tekst ma wiele wspólnego z moją obecną sytuacją….. Mama była zła dla mnie -ja byłam zła dla niej. I też często siadam na łóżku i stwierdzam,że jestem tak bardzo samotna i zagubiona.I myślę wtedy- Mamo! Czemu mnie zostawiłaś? Także przepraszam za wszystko.I też w takich sytuacjach jak i w każdych zresztą uważam, że ,NIE MA BOGA,NIE MA,NIE’.

MUZYKA ZESPOŁU DZEM A ZWŁASZCZA TEKSTY RYŚKA..

Towarzyszą mi od lat nieustannie. W przeróżnych momentach w moim życiu słyszę ją w moich myślach. Prawie co dzień słucham z pare ich utworów. Oczywiście śpiewam pod nosem też sobie. Za każdym razem moje myśli zaczynają intensywną pracę i analizują- co było,co jest i co jeszcze może się stać.

Nigdy nie zapomnę, że gdzie by nie było- czy w parku piwo pilo czy szło się na złom, czy inne kombinacje odstawialo zawsze była ekipa. I za każdym razem wszyscy śpiewali piosenki DZEM. Szło wszystko m.in wyżej wymienione jak i ; WHISKY MOJA ŻONO, OSTATNIE WIDZENIE, PAW, CZERWONY JAK CEGŁA itd.

Piękne czasy i piękne wspomnienia. Te czasy minęły lecz wspomnienia zostały, a także muzyka DŻEMU jak zawsze aktualna.

ZAPRASZAM NA INNE MOJE BLOGI:

Psychologia i pomoc

Wędkarstwo z pasją

Poprostu Ewa M

PODOBNE ARTYKUŁY:

Nightwish

Zdj. w artykule wzięte z internetu

 

Jestem 28 letnia optymistką pomimo,że życie daje mi nie źle popalić.Interesuję się muzyką rock i metal,zwierzętami,fotografią i kocham czytać książki,zwłaszcza horrory

%d bloggers like this: