POLECAM KSIĄŻKI - RECENZJE

BAZAR ZLYCH SNOW-Stephen King

ORGINALNA RECENZJA

Od czasu gdy przed 35 laty ukazał się jego pierwszy zbiór opowiadań ,Nocna zmiana, Stephen King olśniewa czytelników swoim darem tworzenia krótkiej prozy. W ,Bazar złych snów’ zebrał swoje najnowsze opowiadania. Każdy utwór poprzedzony jest krótkim wstępem przedstawiającym jego genezę.

Teksty zawarte w tym zbiorze mają wspólne motywy: zagadnienia moralności,życia pozagrobowego, winy i kary, pytanie: co zrobiliśmy inaczej, gdybyśmy mogli zajrzeć w przyszłość lub naprawić błędy popełnione w przeszłości. ŻYCIE PO ŻYCIU- to historia człowieka, który umarł na raka okreznicy i raz po raz przeżywa swoje życie na nowo,powtarzając te same błędy. W kilku opowiadaniach występują postacie, które u kresu życia rozpamietuja swoje zbrodnie i wystepki.Inne utwory pokazują, jak to jest, kiedy ktoś odkryje w sobie nadprzyrodzone moce jak felietonista z NEKROLOGÓW. Imponujące, mrożące krew w żyłach, wciągające bez reszty opowiadania z BAZAR ZŁYCH SNÓW są jednym z najpiękniejszych darów Kinga dla jego czytelników. Powstały specjalnie dla Ciebie’-pisze autor. Jeśli chcesz mozesz je obejrzeć z bliska, ale ostrzegam, bądź ostrożny. Niektóre z nich mają kły…

MOJA OPINIA O KSIĄŻCE , BAZAR ZŁYCH SNÓW’

Zacznę od autora dla mnie jest bezkonkurencyjny w swej dziedzinie. Moja pierwsza książka jego, która przeczytałam to CMENTARZ ZWIERZĄT. Byłam pod wrażeniem. Zaraz zaczęłam w bibliotece szukać innych jego dzieł. Na tą chwilę jego powieści przeczytałam ok. 40. To jest pikus przy tej ilości, która stworzył. Lecz jeszcze wszystko przedemna. Więc mam nadzieję, że przeczytam choć połowę z jego dzieł. Na tą chwilę w swojej kolekcji mam ponad 30 jego książek. Jestem jego wierną fanką i to się nigdy nie zmieni.

Książka ma ponad 360 stron,czyli jest dość gruba. Autor zmieścił w niej. 21 opowiadań, które choć cechuje je pewna różnorodność-mają spójną kompozycję świadczącą,że King podążał jedną myślą. Historie wchodzące w skład ,BAZAR ZŁYCH SNÓW’ można podzielić na dwie części: horrory i opowieści obyczajowe. Ciężko określić, które z opowiadań tych są lepsze. To zależy od naszych upodobań. Jak dla mnie to praktycznie wszystkie są super.

Są tam powieści snute z realiów naszego świata,podszyte nicią (raz cieka raz grubszą) czymś strasznym i przerażającym. Jest też wiele rzeczy, które wychodzą poza nasze rozumowanie oraz przewyższa wiedzę o świecie- jaki z pozoru znamy. Wchodzi też w skład tego zbioru trochę fantastyki. Choćby pierwsze opowiadanie ,133 KILOMETR’ jest opowiadaniem w,którym czarnym charakterem jest auto. Już spotykaliśmy książki Kinga, gdzie samochód grał jakiś charakter. Tu pomimo już tylu historii związanych z tą maszyną-ktoś może stwierdzić, że King się powtarza-Wręcz przeciwnie! Opowiadanie jest świetne. Bardzo wciągające i jest tak napisana, że człowiek jest zdolny uwierzyć w samochód, który nie zna litości i dotego morduje ludzi. King nie popada w przesade, tworzy mroczny i duszny klimat z pozoru wydający się, że miejsce w którym się dzieje akcja- jest bezpieczne. Na opuszczony parking zjeżdżają się niczego nieświadome, przyszłe ofiary maszyny. Autor też porusza też coś bardzo ważnego-istotnego- fakt,że zasłaniając się niewiara w coś, czego nie obejmujemy umysłem, możemy narazić się na ogromne niebezpieczeństwo, niż to, że ktoś uznał by nas za wariatów. Czasem warto uwierzyć…

OGÓLNIE

Ta książka jak już wspomniałam zawiera sporo opowiadań,więc nie będę opisywać każdego z osobna. Mogę w ten sposób popsuć komuś w przyszłości czytanie jej. Opisałam pierwszą powieść. Jest naprawdę dobra i biorąc ją za przykład dla Was, że warto przeczytać całą. Każa jedna z nich jest warta uwagi. Książkę tą dobrze się czyta jak dla mnie- w jednym dniu-jedno opowiadanie.

W każdym z nich przeniesiemy się w strefę marzeń jak i koszmaru. Zmierzymy się z śmiercią i tym co po niej. Każda historia pokaże nam też pewny morał i zmusi to wyciągnięcia pewnych wniosków. Także siła wyższa każe się nam zastanowić nad różnymi aspektami życia.

NA ZAKOŃCZENIE

Ta książka jest naprawdę super i polecam ją z czystym sumieniem. Przeczytałam ją z ogromnym zainteresowaniem i dała mi sporo do myślenia.Niby ,bajka” a ile prawdy w niej jest….aż za dużo….

Jeszcze nie raz opiszę książkę Stephena Kinga,gdyż każde jego dzieło jest warte szczególnej uwagi.

O AUTORZE

IMIE I NAZWISKO-Stephen Edwin King

DATA I MIEJSCE URODZENIA-31 Września 1947 r.Portland, Maine

NARODOWOŚĆ-Amerykańska

ZAWÓD-amerykański pisarz, autor głównie literatury grozy. Zanim zaczął pisać był nauczycielem języka angielskiego.

DZIECI-Ma córkę oraz dwóch synów, także pisarzy.

DZIEDZINA SZTUKI-horror, thriller, dramat, fantasy

W przeszłości wydawał książki pod pseudonimem RICHARD BACHAN, raz jako JOHN SWITHEN. Jego książki rozeszły się w nakładzie przekraczającym 350 milionów egzemplarzy,co czyni go jednym z najbardziej poczytnych pisarzy na świecie.

Jest autorem horrorów,które przeszły do klasyki gatunku. Np. LŚNIENIE, CMETARZ DLA ZWIERZĄT, MIASTECZKO SALEM. Nie ogranicza się jednak do jednego gatunku,czego przykładem są:cZIELONA MILA,CZTERY PORY ROKU, BASTION, OCZY SMOKA oraz 8-tomowy cykl powieści fantastycznych MROCZNA WIEŻA.

Jest wielokrotnym zdobywcą NAGRÓD BRAMA STOKERA i British Fantasy Award.W 2003 roku został odznaczony prestiżowym Medalem za wybitny wkład w literaturę amerykańska.

Prawie wszystkie jego dzieła zostały zekranizowane

 

INNE POoDOBNE ARTYKUŁY:

Cztery po północy

Zdj. tytułowe wziete z internetu

 

 

Jestem 28 letnia optymistką pomimo,że życie daje mi nie źle popalić.Interesuję się muzyką rock i metal,zwierzętami,fotografią i kocham czytać książki,zwłaszcza horrory

%d bloggers like this: