CIEKAWOSTKI MEDYCZNE

WIRUS HPV-badajcie się!

Screenshot_2018-09-14-11-29-57-1.png

CO TO JEST HPV?

Jest to wirus opryszczki-brodawczak ludzki.Jest dosyć powszechny i tym samym bardzo groźny.Jest to rodzina wirusów składająca się z 230 tys.odmian-typów wywołujących infekcje.Objawia się ona zwykle brodawkami lub brodawczakami,nowotworami niezlosliwymi,które nie rozprzeszczeniaja się do innych narządów.W okolicy narządów płciowych wirusy brodawczaka ludzkiego powodują występowanie klykcin konczystych,które stanowią główną przyczynę raka szyjki macicy.Niestety ten nowotwór przeważnie jest złośliwy.

Hpv może być dosłownie wszędzie.W gardle,na skórze,w miejscach intymnych czy w jamie ustej.

Przeważnie ten wirus atakuje gdy człowiek jest słaby i ma zanizona odporność.Ma wiele oblicz i lubi często się zmieniać.Potrafi milczeć przez lata,ale to nie znaczy,że jest już niegroźny.Jest nieuleczalny.

WYRÓŻNIONE TYPY HPV

Cześć z nich to tzw.relatywnie nieszkodliwe-nie powodują groźnych zmian dla oraganizmu.Zaś druga część jest odpowiedzialna za rozwój groźnych chorób infekcji,które nie tylko stanowią groźne dla zdrowia zarazonej osoby,ale wręcz jej życia!

  • Wirusy niskoonkogenne-niewielkiego ryzyka to HPV 6,11,42,43 i 44.Odpowiedzialne są głównie za niewielkie zmiany skórne.M.in brodawki skórne i kurzajki.
  • Wirusy wysokoonkogenne-średniego ryzyka to HPV 31,33,35,39,45,46,51,52,56,58 I 67
  • Wirusy bardzo wysokoonkogenne-wysokiego ryzyka to HPV 16 i 18

TE NAJGROZNIEJSZE 2 TYPY

Typ 16 i 18 są głównie znajdowane w komórkach rakowych szyjki macicy.Przenoszone są one drogą płciową,poprzez kontakty seksualne.Nosicielami są głównie mężczyźni,którzy nawet o tym nie wiedzą.Czemu?Bo się nie badają!Bo sa znacznie mniej zagrożeni od kobiet.Bo to u nich powoduje ten wirus najgorsze zmiany chorobowe.U mężczyzn zdarza się rak prącia od hpv,ale od innego typu.Do tego bardzo rzadko i nie jest tak niebezpieczny.Screenshot_2018-09-14-11-29-36-1-1.png

OBJAWY I SPOSÓB ZARAŻENIA

Zarażenie hpv przeważnie przebiega całkowicie bezobjawowo..Typy wirusa ,niewielkiego ryzyka’ często samoistnie ustępują.

Według statystyk aż około 75% aktywnych seksualnie ludzi ma doczynienia z tym wirusem.U 80% przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie.Nie mniej ważne jest,iż u 20% występuje przewlekła forma zakażenia wirusem brodawczaka.

Wirus hpv najczęściej jest wykrywany u kobiet w przedziale wiekowym 15-25 lat.Największa wykrywalnosc raka przez to szyjki macicy jest u kobiet po 40-55 lat.

Zarazić się można tak naprawdę wszedzie.Nawet przez skórę,sline,drogą płciową itp.Tu niestety nie jest tak ciężko jak z wirusem hiv,którym można zarazić się tylko i wyłącznie przez krew oraz drogą płciową.Szczerze mówiąc wirus HPV jest gorszy od HIV.

Ogromna ilość ludzi się co dzień nim zaraża i przez całe życie mogą nawet nie wiedzieć,że są zarazeni HPV.

BADAJCIE SIĘ!

 

Po 25 r.z należy zacząć regularnie badać się poprzez niebolesnie badanie-CYTOLOGIE.Pobierany jest wymaz z szyjki,który zistaje wysłany do laboratorium.Na wynik czeka się o.k 3 tygodni.Regularne badania ratuja życie!Wcześnie wykryty nowotwór szyjki macicy jest w 100% wyleczalny.

Tak samo co jakiś czas,choć co parę lat,powinniśmy badać wymaz z gardła.By sprawdzić czy tam się nie pojawił wirus.Jest on też często odpowiedzialny za nowotwory krtani i gardła.

Mężczyźni też powinni badać się w miejscach intymnych i przedewszystkim stosować prezerwatywy.Świadomi/nieswiadomi narażają partnerki na prawdopodobnie ciężka chorobę.

JESTEM ZARAZONA HPV 16

Ponad rok temu wykryto u mnie ten wirus.Byłam na kolposkopi(badanie szyjki pod mikroskopem-niebolesne).Nie było nic.Miałam na następne zgłosić się za pół roku.Lecz coś mi po 3 miesiącach zaczęło się dziać.Uplawy dziwne itd.Miesiączki nieregularne.Postanowiłam szybciej się zgłosić.I dobrze bo okazało się,że jest początek zmian nowotworowych.Minimalny,ale groźny.W ciągu miesiąca załatwiona była już operacja-konizacja szyjki macicy.Na stół operacyjny trafiłam 29.03.18 r,dzień przed moimi urodzinami.Usunięto fragment chorej szyjki wraz z kawałkiem zdrowej.Na ramten moment byłam zdrowa.Lecz dalej zagrożona jestem dalszymi zmianami.W tym miesiącu znów miałam cytologie.I jak będą wyniki jadę znów na kolposkopie.Znów coś się dzieje….tak jak wtedy.

Istnieje na to szczepionka,ale jak się jest już zarazonym nic nie pomoże.Dlatego radzę ludzia zdrowym zrobić ją i zabezpieczyć przed tym strasznym wirusem.

Umieralnośc w Polsce na raka szyjki macicy jest wysoka.Dlaczego?Bo jest lekcewazone badania przez myśl -Ja pewnie nie mam bo przecież z jednym facetem tylko sypiam….A kto powiedział,że on jest zdrowy?

 

Jestem 28 letnia optymistką pomimo,że życie daje mi nie źle popalić.Interesuję się muzyką rock i metal,zwierzętami,fotografią i kocham czytać książki,zwłaszcza horrory

%d bloggers like this: