JAK RADZIĆ SOBIE Z PROBLEMAMI,  Psychologia

POZNAJEMY SWOJĄ HIERARCHIĘ WARTOŚCI

CZYM SĄ DLA MNIE WARTOŚCI?

Mają bardzo duże znaczenie w moim życiu.Co dzień odkrywam nowe.Czuję,że dzięki nim w końcu zaczynam żyć.Wartości połączone z celami to podstawa w życiu.Są różne ich rodzaje tak jak różni są ludzie.Lecz dopiero nabierają one sensu gdy są dobre i prawdziwe.I wiemy,że są nasze.Ja w końcu to wiem,że moje wartości nareszcie ujrzały światło dzienne.

Swego czasu zatracilam je

Rządził mną głównie instynkt czyli zjeść,załatwić pieniądze i przetrwać dzień.Gdzieś były w tym uczucia,ale nie miały one celu.Byłam rozbita.Kochałam-nie kochałam,chciałam się leczyć a zarazem miałam to głęboko w poważaniu,chciałam coś zmienić lecz stwierdziłam,że się nie da.Podejmowałam też wiele decyzji,ale pochopnie.Wydawało mi się,że mój cel w życiu to jest tylko i wyłącznie przetrwać,a moja wartość była taka by trwać przy bliskiej mi osobie.To co robiłam wydawało się spełnieniem moich pragnień.Maskowalam tak naprawdę to czego chciałam od życia.Robiłam to co ktoś i myślałam,że tak powinno być.I byłam dla kogoś przez co straciłam siebie i stałam się nie potrzebna,zwłaszcza sobie.Ty był błąd bo życia nie powinno się poświęcać tylko komuś,mały egoizm jest wskazany po to by nie zapomnieć,że mamy też żyć dla siebie.

WARTOŚCI SĄ JAK DROGOWSKAZY,KTÓRE WSKAZUJĄ CI DROGĘ DO CELU

 

Idąc przez życie bez wyznaczonych wartości,to tak jakby iść gdzieś bez celu.Owszem idziesz przed siebie,ale sam do końca nie wiesz gdzie i po co.One natomiast mówią Ci ,co tak naprawdę jest ważne dla Ciebie i uświadamiają Ciebie w tym co chcesz w życiu osiągnąć.

Taki paradoks wartości

W życiu podejmujemy niesamowitą ilość decyzji,których w rzeczywistości w ogóle nie chcemy.Kierunek nauki obieramy taki jak nam radzą a tak naprawdę w ogóle on nas nie interesuje.Uważamy,że musimy założyć rodzinę.Natomiast potem się okazuje,że się źle z tym czujemy bo my tego nie chcieliśmy.Tylko ktoś od dziecka taką wartość nam wpajal i choć nie czuliśmy tej potrzeby to podjęliśmy jednak taką decyzję.Dlaczego?Bo była to wartość wyuczona,ale nie nasza.Poświęcamy się pracy bo to nam daje samorealizacje i możliwość awansu.I cały czas jaki mamy oddajemy się tej czynności,ale w duchu np.pragniemy poznać kogoś (miłość) i zaszyc się z nią gdzieś.Żyć biednie,ale razem.Nawet czasem nie jesteśmy tego świadomi,gdyż zabardzo się skupilismy na tej niby dla nas tak ważnej sprawy.

To są tylko przykłady niektórych źle podejmowanych decyzji w naszym życiu przez brak hierarchi wartości w swoim życiu.

ZAKORZENIONE NAWYKI MENTALNE I PRZEKONANIA

Często maskują i to skutecznie,to co jest dla nas tak naprawdę najważniejsze.Nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy,że tak się dzieje.I przezto możemy iść tak, przez całe nasze życie do jakiegoś celu,którego w ogóle nie chcemy.

Najczęściej wyuczone w nas wartości to

  • Pójście do szkoly o jak najbardziej oplacalnym kierunku,który potencjalnie da nam w przyszłości dobrze płatną pracę.
  • Założenie rodziny i posiadanie dzieci gdyż niby taka jest kolej w życiu każdego człowieka.

To są dwie najwieksze wartości,którymi kierujemy się od młodzieńczych lat.Owszem wartości dobre,ale tak naprawdę nie są odpowiednie w każdym przypadku danej osoby.Niestety większość ludzi nie zastanawiając się nad nimi, kierując się do tych celi.I potem okazuje się,że powstał pewny dramat i jest komuś źle przez całe życie.

DLATEGO TRZEBA USTALIĆ SWOJĄ WŁASNĄ HIERARCHIĘ WARTOŚCI

Pomoże nam ona określić swoje cele i pragnienia i to co jest naprawdę dla nas ważne.Pozwoli nam wtedy podążać dobrą drogą życia, aczkolwiek na nie które sprawy w życiu nie mamy wpływu.Pomimo tego z nią mamy większe szanse na szczęście.

Niestety określenie swoich wartości jest dosyć trudne,ale pomimo tego warto spróbować.O to lista wartości w życiu nad którymi należy się zastanowić głęboko i wybrać z nich pare najważniejszych dla nas i je przemyśleć czy występują one w naszym życiu:

HIERARCHIA ZMIENNĄ JEST

W życiu często bywa tak,że dużo się zmienia i wraz z tym,zmieniają się nasze wartości.Rzecz normalna ponieważ czlowiek z wiekiem i z sytuacją w jakiej się znajduje ma różne priorytety.Lecz za każdym razem powinien je przemyśleć by te potrzeby dobrze spełnić i nie podejmować złych decyzji,które często mają wpływ na całe nasze życie.

Zmienianie wartości to też dowód na to,że człowiek się rozwija.Zaczyna chcieć od życia czegoś więcej.

O TO MOJE WARTOŚCI Z LISTY,KTÓRE SĄ BARDZO WAŻNE W MOIM ŻYCIU

  • Miłość,szczęści i przyjaźń
  • Mądrość,kompetencja i wiedza
  • Autentyczność,otwartość,pomoc innym i szczerość
  • Zaradnośc,zaangażowanie,godność i niezależność
  • Marzenia,nadzieja,odwaga i pasja
  • Spokój,zdowie i radość
  • Wyrozumiałość,wrażliwość,stanowczośc i samoswiadomosc

Tym ja głównie kieruję się w życiu.A jak jest z Wami?

 

Jestem 100% realistka. Nie uznaje nadziei itp. zludnych uczuc. Uważam, że trzeba zdawac sobie sprawe z tego w jakiej sytuacji jest nasze życie i nie wmawiac sobie na siłę, że bedzie lepiej. Gdyz konsekwencja tego jest rozczarowanie i ból. Ja żyje tu i teraz bo jutro może nie nadejść. Łapie najmilsze chwile każdego dnia. Choć tak mało ich jest, ale jednak są i cieszą. To wszystko powoduje, że jestem silna i daję rade. Bo grunt to nie bujać w obłokach. Ogólnie pomimo wielu chorób m. in silnej epilepsji i tego, że prawie w ogóle nie widzę (mam znaczne nie dowidzanie) to tworzę, pisze blogi, prowadzę dość spory fanpage, pracuję w programach partnerskich oraz zajmuje się sprzedażą online (mam taki mały sklepik). Też poswiecam sie dużo pomocy innym. Moje zainteresowania/ pasje to: boks, taniec, śpiew, tatuaże, muzyka rock i heavy metal. Poki wzrok pozwala uwielbiam czytać książki zwłaszcza S. Kinga. I przedwszystkim kocham zwierzęta:-) Mam pieska, 4 króliki i myszki. Od 6 rano do 23 pracuję. Nigdy nie mam czasu na nic. I co mogę powiedzieć jeszcze? Na swój sposób jestem szczęśliwa. Mieszkam z osobami, które kocham. Nawet mam przybranego syna. Czego w życiu można więcej chcieć? Mam wszystko to co najważniejsze prócz zdrowia, ale z tym się już dawno pogodzilam, że lepiej nie będzie i po prostu żyje z tym:-) Jestem osobą bardzo często też nie lubiana za swoją szczerość i specyficzne podejście do ludzi i świata. Lecz jak to mawiał mój ojczym: A co ja zupa pomidorowa żeby mnie lubić? No właśnie nie jestem zupa i zwisa mi i powiewa czy mnie ktoś lubi. Myślę, że opis ten jest na tyle wyczerpujacy, że więcej informacji o mnie już nie trzeba:-)

%d bloggers like this: