Polecane książki -recenzje

HARLAN COBEN-polecam jego książki

BIOGRAFIA

Amerykański pisarz,wirtuoz w gatunku thrillera.Zadebiutował w 1995 roku.Jego pierwsza powieść pt.tytułem ,NIE MÓW NIKOMU’ zapoczątkowała jego światową karierę.Też jako pierwszy współczesny autor otrzymał trzy prestiżowe nagrody literackie przyznawane w kategorii powieści kryminalnej,w tym największą-EDGAR POE AWARD.Następne jego książki m.in ,BEZ SKRUPUŁÓW’ utwierdziły jego pozycję jednego z najpopularniejszych autorów na świecie.

Po jego dzieło sięgnęło nawet Hollywood-w fazie produkcyjnej znalazł się wysoko budżetowy film oparty na ,Nie mów nikomu’.W panach też jest serial telewizyjny.

DATA I MIEJSCE URODZENIA-4 Stycznia 1962 r,56 lat,Newark,New Jersey,Stany Zjednoczone

ŻONA-Anne Armstrong-Coben

DZIECI-Charlotte,Ben,Will i Eve

 

W jego powieściach często pojawiają się niedokończone bądź nierozwiązane sprawy z przeszłości oraz wielokrotne zwrotu akcji.Jego rodzaj literacki się miesza thriller/sensacja/kryminał.Ma lekką rękę.Jego książki czyta się jednym tchem.Ciężko się oderwać od lektury.Tak wciąga.Pomimo tego,że napisał bardzo dużo powieści,ponad 30 to każda jego książka cieszy się ogromną popularnością.

NIE MÓW NIKOMU

Pierwsza powieść,która przyniosła Harlanowi Cobenowi sławę.

RECENZJA ORGINALNA-David Beck od 8 lat codziennie na nowo przeżywa koszmar,który zdarzył się pewnej sierpniowej nocy.Wtedy po raz ostatni widział swoją żonę Elizabeth….żywą.JegoJego pozostawiono na pewną śmierć,ją porwano i zamordowano.

Nie potrafi się pożegnać.Nie może o niej zapomnieć.

I nagle otrzymuje tajemniczą wiadomość,której się rozpaczliwie chwyta.Choć ciało Elizabeth zostało zindetifikowane,David zaczyna wierzyć,że jego ukochana żyje.Ignorując ostrzeżenia i zmagajac się z FBI,które podejrzewa go o zabicie żony,niezłomnie dąży do odkrycia prawdy.

Powiedz wszystkim:Nie mów nikomu to porshe turbo wśród powieści kryminalnych….Dennis Lehane,autor ,Rzeki tajemnic’

MOJA OPINIA-Pierwsza powieść tego autora jak i moja jego pierwsza przeczytana.Przypadek-Zaczeli w kiosku serię jego książek sprzedawać.Pierwsza była w promocji…A że kocham czytać i recenzja mnie zaciekawiła postanowiłam kupić.I tak się zaczęło….po jej przeczytaniu bez zastanowienia poszłam do pobliskiego kiosku i tą serię zaprenumerowalam.

Jak zaczęłam czytać ją tak mnie wciągnęła,że nie mogłam się oderwać i takim sposobem przeczytałam ją w jeden dzień.Trzyma ona w ciągłym napięciu i w ciekawości co dalej.Zmusza czytelnika do myślenia,do proby rozwiązania zagadki.Miałam coś takiego,że szybko coś muszę zrobić w przerwie czytania by jak najszybciej do niej wrócić.

Jest tak napisana,że bardzo przyjemnie się ją czyta.Nie jest naciągana dokładnym aż przesadnym opisem osoby czy rzeczy.Co często zdarza się robić przez innych pisarzy.Jednym z takich jest G.Masterton.Super pisarz,ale jego przesadna szczegółowość czasem mnie dobija.U Cobena nie ma tego.Książki jego dzięki temu nie mają grubości encyklopedii,że przy końcu nie pamiętasz za bardzo początku.

MOJA PRZYGODA Z TYM AUTOREM

I z tą powieścią zaczęła się moja przygoda z Harlanem Cobenem i trwa do dziś.Naprawdę jest warta przeczytania.I powiem tak,że myślałam,że następna będzie lelawa.Tak samo jak z filmami.Pierwsza część jest super a reszta już do niczego.I tu miałam ogromne zdziwienie przy trzeciej powieśći pt.tytułem ,BEZ SKRUPUŁÓW” gdyż jak zaczęłam ją czytać zaczęła się na tą samą nute co pierwsza i druga (Choć druga pomimo swojego podobienstwa do pierwszej też nie pozwalała mi się oderwać od czytania),ale tak samo mnie wciągnęła,a nawet dużo bardziej.I tu poznałam bohaterów Myron Bolitar i jego szalony i niebezpieczny przyjaciel Win oraz ukochana Myrona-Jessica i sekretarka Esperanza,którzy pojawią się jeszcze w nie jednej powieści tego autora.Ci wspaniali i jak zaskakujący bohaterowie sprawili,że zakochałam się w stylu pisania H.Cobena.

Wszystkie jego powieści są super,ale moje ulubione są tam gdzie występują te osoby.Para czubkow zdolnych do różnych rzeczy. Myron Bolitar- dawny koszykarz,teraz agent sportowy współpracujący z Winem,który ma też bardzo ciekawą przeszłość i jest bardzo niebezpieczny.Dochodzi miłość Myrona.Jessica- przepiękna pisarka do tego sławna i nie cierpiąca jej sekretarka Myrona Esperanza,była zapasniczka,zawsze starająca pomóc swojemu szefowi w jego nie codziennych pomysłach.

Dzięki tym szczególnym bohaterom powstają niesamowite powieści.Dodają też wiele humoru do pełnych grozy powieści Harlana Cobena.

NA ZAKONCZENIE

W obecnej chwili jestem w posiadaniu 15 książek jego i oczywiście wszystkie są przeczytane.Za każdym razem z niecierpliwością czytam i jestem pod ogromnym wrażeniem.Na bieżąco uzupełniam tą kolekcję.Wybiorę z nich najlepsze tytuły i zamieszczę na blogu recenzję i moją opinie co do nich.Choć uważam,że wszystkie są warte uwagi.

Dziś zapoznałam Was z jego debiutanckim dziełem,który powinno się przeczytać właśnie jako pierwsze by poczuć tą moc i niecierpliwość co do następnej.

Będę pisać też o innych autorach m.in Stephanie Kingu.Każde artykuły danego autora będą zatytułowane jego imieniem i nazwiskiem.Co by ułatwić Wam odnalezienie się w nich.

 

 

 

Jestem 28 letnia optymistką pomimo,że życie daje mi nie źle popalić.Interesuję się muzyką rock i metal,zwierzętami,fotografią i kocham czytać książki,zwłaszcza horrory

%d bloggers like this: