ŚWIAT MYSZY

MYSZ-PODSTAWOWE INFORMACJE

20180320_123656_Burst01-1(1).jpgMYSZ

Mysz jest zwierzęciem należącym do rodziny myszowatych(Muridae),które należą do rodziny gryzoni(Rodentia).W Polsce wyróżnia się ok.8 z ponad 450 istniejących gatunków myszowatych.Z czego współcześnie jeden gatunek należy do udomowionych.

Długość ciała(bez ogona)-o.k 10 cm

Średnia waga zdrowych osobników-50-60 gramów

Długość życia-3 lata (choć tu się nie zgadzam gdyż miałam pare przypadków,że przeżyły ponad 4 lata)

Czas trwanua ciąży-21 dni

Ilość w miocie-5-14 sztuk

ODMIANY MYSZEK DOMOWYCH

Najstarsza odmiana myszy domowej jest mysz japońska.Różni się tym,że wraz zogonem osiąga maksymalnie 12 cm cm.W tych czasach jest bardzo ciężko ja kupić,gdyż bardzo rzadko jest chodowana w Polsce.Ta mysz zawsze występuje w ubarwieniu laciatym.

Inna myszą domową jest laboratoryjna.Zwana niegdyś białą.Ta nazwa jest stąd,że jej ubarwienie z początku było tylko białe.Obecnie w przeróżnych barwach jest i dlatego nazwa jest została zmieniona z białej na laboratoryjna.Jest to mysz najczęściej wykorzystywana do badań i testów w laboratoriach.Jest łatwo dostępna w każdym sklepie zoologicznym.

Jest jeszcze trzecia odmiana myszy domowej-mysz rasowa,czyli taka,która została wychodowana w hodowli wystawiajacej za pośrednictwem związku rodowody.Można je dostać tylko w konkretnych hodowlach.Wyróżniają się tym,że ich długość wraz z ogonem to o.k 30 cm z czego połowa to ogon.Mają przeróżne ubarwienia jak i różny rodzaj sierści.Są długowłose,z włoskami skreconymi jak spiralki itd.Bywają również myszy podobne do kotów syjamskich,mające jednolity kolor całego ciała,lecz dodatkowe znaczenie na uszach,nisie i łapkach.20180519_093210

NAJWAZNIEJSZE INFORMACJE

  • Myszy są zwierzętami stadnymi,dlatego przy zakupie zawsze powinno się brać choć 2 sztuki.Mysz jak jest sama dziczeje i długo nie żyje,jak na swoje możliwości.
  • Przy zakupie trzeba uważać w sprawie płci.Często wiedza sprzedawcy jest niska,a u młodziutkich osobników jest trudno rozróżnić.Lepiej wcześniej samemu zapoznać się w kwestii rozróżniania płci u myszy.
  • Jeżeli będziemy mieć parke czyli samca i samice,musimy się liczyć z częstym potomstwem i w dużej ilości.Nawet paręnaście sztuk w 1 miocie.
  • Samce się akceptują pod warunkiem,że nie są rodzeństwem bądź ojciec z synem.Takue coś grozi walkami między sobą a nawet śmiercią słabszego zwierzątka.
  • Małe myszki na początku wymagają klatki z bardzo małymi odstepami prętów(do 5 mm) lub akwarium zawsze przykrywane czymś z otworami by powietrze się dostawalo.Inaczej uciekną.
  • Myszy to czyste stworzenia.Nie załatwiają swoich potrzeb tam gdzie śpią.Przeważnie wybierają konkretne miejsca by się załatwić.Zwłaszcza oddać mocz.
  • Żywienie ich jest dość proste.Podstawą jest karma z nasion by mogły scierac zęby,warzywa i owoce też są ważne w ich diecie.Zawsze trzeba też pamiętać o zapewnieniu im wody.
  • Myszki od małego trzeba oswajac.Poświęcać jej uwagę.Przy tym uważać bo jest delikatna.
  • Trzeba dbać o wyściółke i czystość w klatce.Zaniedbanie tego powoduje u nich choroby.
  • Mysz to nie zabawka.To bardzo inteligentne stworzenie.Musi mieć dobre warunki oraz ograniczony stres.

TRZEBA ZAWSZE PAMIĘTAĆ

Ze pomimo tego,że są to male zwierzątka potrzebują naszej uwagi jaki czasu.Jeżeli zdarzy się,że nam ucieknie jakaś-nie ma tragedi.Myszy w porównaniu do np.chodmikow nic nie niszczą.Nie gryza ubrań itp.Gdzieś się ulokuje i wychodzi po to by zdobyć coś do zjedzenia.Szczerze łatwo jest ją złapać.Ale,o tym w innym poście.Dziś tylko podstawowe informacje na ich temat.IMG-20171122-WA0000.jpg

 

Jestem 28 letnia optymistką pomimo,że życie daje mi nie źle popalić.Interesuję się muzyką rock i metal,zwierzętami,fotografią i kocham czytać książki,zwłaszcza horrory

%d bloggers like this: